MOBİL VİNÇLERİN KULLANIM AMACI VE ÇEŞİTLERİ

Mobil vinçler Avrupa ülkelerinde ülkemizdeki kamyon üstü vinçler gibi hayatın her alanında kullanılırken ülkemizde genellikle kamyon üstü vinçlerin kapasitesinin yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilir. Bunun en önemli nedeni ülkemizdeki coğrafi şartlar ve düzensiz kentleşme nedeniyle teleskobik mobil vinçlerin çalışma alanlarına giriş, çıkış ve kurulum engelleri, mobil vinçlerin mobilizasyon maliyetleri, balans ağırlıklarının nakliyesi ve diğer bir etken olarak maliyet farkını sayabiliriz.

Az önce de bahsettiğimiz gibi ülkemizde teleskobik mobil vinçler kamyon üstü vinçlerin kapasitesinin yetersiz kaldığı, katlanmayan teleskobik bomu yüzünden 15 metreden yüksek kapalı alanlarda ve açık alanlarda kullanılır. Yüksek metrajlı ve yüksek tonajlı makinelerdir. Kule vinç kurma-sökme, yüksek binaların üzerine jeneratör, klima ünitesi, havalandırma cihazları kaldırma, rüzgar türbin montajı, trafo köşkü indirme, çelik konstrüksiyon montajı, inşaat temellerinden ekskavatör çıkarma işleri, yüksek binaların üzerine mini kato çıkartma-indirme, liman ve enerji santrallerinde yükleme-boşaltma işleri başlıca kullanım alanlarıdır. En büyüğü 1200 tonluk, en uzunu 160 metre civarıdır.

Mobil vinçlerin lastikli teleskobik bomlu, lastikli kafes bomlu, paletli teleskobik bomlu, paletli kafes bomlu olmak üzere 4 çeşidi vardır. Lastikli mobil vinçler denge ayakları sabitlenmek suretiyle çalışabilir, kancasında yük asılı iken yürümesi veya yer değiştirmesi mümkün değildir. Paletli mobil vinçlerin ise denge ayakları yoktur, bu işlevi paletler yerine getirir, kancasında yük asılı iken yürüyebilir, yer değiştirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir