KAMYON ÜSTÜ VİNÇLERİ KULLANIM AMACI VE ÇEŞİTLERİ

 

Kamyon üstü vinçler inşaattan endüstriye, reklamdan temizliğe, sanayiden tekstile, ev taşımacılığından matbaaya çok geniş bir kitleye hitap eden, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz araçlardır. Kamyon üzerine monteli olması nedeniyle istenilen her uzaklıktaki mesafeye gidebilir, yerden yüksekliği ve katlanır tip bom özelliği sayesinde fabrika içerisi ve kapalı alanlarda çalışabilir, tüm bomları hidrolik silindir tahrikli olduğundan dolayı yükleri itme ve çekme amaçlı kullanılabilir, bom sürme seçeneği çok geniştir, istenilen miktarda bom sürebilir, herhangi bir açı vermeksizin tam yatay mesafede yük kaldırabilir, ayak açma silindirleri istenilen miktarda açılabilir, bu sayede dar alanlara vincin kurulabilmesi mümkün hale gelir, hızlı kurulması ve toplanması sayesinde zamandan kazandırır, vincini yana katlayarak kamyonun kasasında yük taşıyabilir. Bunun yanı sıra teleskobik tip vinçlere göre gücü daha zayıf makinelerdir. Çelik konstrüksiyon montajı, kalıp montajı, inşaat demiri, iskele indirme kaldırma işleri, katlara tuğla ytong kaldırma, çatı malzemeleri kaldırma, demir-çelik indirme kaldırma, konteyner taşıma, makine taşıma, komple fabrika taşıma işleri başlıca kullanım alanlarıdır.

Kamyon üstü vinçler bom tiplerine göre tek kırmalı ve çift kırmalı olmak üzere iki çeşittir. Tek kırmalı vinçler daha küçük ebatlı, daha az tonajlı, daha kısa bomlu, kasalı, taşıma yapabilen vinçlerdir. Çift kırmalı vinçlerin ucunda ikinci bir bom yapısı mevcuttur. Daha büyük ebatlı, daha yüksek tonajlı ve daha uzun metrajlı ancak taşıma özelliği bulunmayan vinçlerdir.

Kamyon üstü vinçler kamyon üzerine yerleştirilme şekline göre kupa arkası monteli, dingil üzeri monteli olmak üzere iki çeşittir. Kupa arkasına monteli vinçlerin kasası vardır, ikinci kırma bomu sökülerek tek kırmalı vinç gibi kullanılabilir, kasasında yük taşıyabilir, Dingil üzerine monteli vinçlerin taşıma kasası yoktur, buna karşın balans ağırlıkları sayesinde daha tonajlı ve güçlü makinelerdir.
En büyüğü 150 tonluk, en uzunu 60 metre civarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir